Hátfájás és gerincproblémák
Egyre többen keresnek meg minket hátfájással, amely sokak számára már mindennapos probléma. A mozgásszegény életmód, különösen az egésznapos ülő munka, komoly hátproblémákat okozhat. Ez a jelenség különösen a nők körében elterjedt, részben az anatómiai sajátosságok miatt. Fontos felismerni, hogy a hátfájás figyelmeztető jel lehet, mely arra ösztönöz, hogy változtassunk életmódunkon vagy keressünk fel szakembert, aki segít a megoldásban. A helyes testtartás kialakítása és az aktív életmód hosszú távon segíthet a hátfájás és más mozgásszervi problémák elkerülésében. Foglalkozzunk részletesebben hátfájás okaival és kezelési módjaival.
Hanyag tartás:
A hanyagtartás gyakori probléma, mely komoly fájdalmakat okozhat a lapockák, a felső háti szakasz és a vállak területén, emellett pedig esztétikai problémát is jelenthet. Bár pillanatnyilag kényelmesnek tűnhet, hosszú távon számos kellemetlenséget okozhat, már napi néhány óra helytelen testtartásban való ülés is hosszú távú problémákat eredményezhet. Különösen az irodai munkát végzőket érinti, de bármely tevékenység, ami sok üléssel jár, potenciálisan hátfájást okozhat. A hanyagtartás legfőbb oka, hogy ülés közben a medence előrebillen, a csípő horpasz izom megrövidül, miközben a hátizmok elernyednek, a lapocka laterál felé csúszik és a vállak előre csúsznak. Helyes ülő pozíció kialakításához figyelnünk kell a fej és váll pozíciójára, ügyelve arra, hogy ne essenek előre. A monitor legyen szemmagasságban, a derekunkat támasszuk meg és a lábakat ne húzzuk be magunk alá. A helyes testtartás kialakítása kulcsfontosságú ahhoz, hogy megelőzzük a hátfájást. A gyógytorna és a hátizmok erősítése hatékony megoldást jelenthet a hanyagtartás által okozott problémákra. Rendszeresen végzett gyakorlatokkal lehetőségünk van javítani az izomerőt és támogatni a lapocka stabilitását, így elősegítve az egészséges testtartás fenntartását.
Gerincferdülés:
A gerinc oldal irányú kóros görbületei mindig izomegyensúly felbomlásához vezetnek. Gyakran hát- és lapockakörnyéki fájdalom társul hozzá. Az aszimmetrikus jelek korai felismerése és szakemberhez fordulás kulcsfontosságú a további romlás elkerülése végettt..
Következő aszimmetriákra érdemes figyelni:
- Váll- lapockák egymáshoz viszonyított magassága
- Medence billenés/elfordulás
- Előrehajolás esetén a gerinc mentén megjelenő púp(bordapúp)
A kezelés típusa a ferdülés mértékétől függ, melyet röntgenfelvétel segítségével határoznak meg. Minden esetben elengedhetetlen a gyógytorna kezelés. A Schroth terápia egyik legmegfelelőbb módszer a scoliosis kezelésére.
Scheuermann-kór
A Scheuermann-kór esetén a csigolyák ék alakúvá válnak, ami fokozza a háti görbületet és merevebbé teszi a háti gerincet. A diagnózis röntgennel igazolható, ahol megfigyelhető a fokozott görbület, a csigolyák alakváltozásai és a Schmorl-herniák. A betegségre jellemzőek a feszes hátizmok, a rugalmatlan háti gerincszakasz és a fokozott ágyéki lordózis, valamint a vállak előreeső (protrakciós) tartása. A kezelés során fontos a gerinc mozgástartományának fenntartása, nyújtó és mobilizáló gyakorlatok végzése, valamint az izomegyensúly helyreállítása.
Fontos hangsúlyozni, hogy a megfelelő testtartás kialakítása és a rendszeres gyógytorna elengedhetetlen a hátfájás és egyéb gerincproblémák kezelésében és megelőzésében